> ČT HD přechází na řádné vysílání
ČT HD přechází na řádné vysílání
Written by Administrator   
Sunday, 14 February 2010 08:15

ČT HD, kanál České televize (ČT) ve vysokém rozlišení obrazu (HD), plynule přejde z veřejného experimentálního šíření na řádné vysílání. Stane se tak se zahájením Zimních olympijských her 2010 z kanadského Vancouveru v pátek 12. února 2010.

Kanál ČT HD zahájil veřejné testovací vysílání dne 31.8.2009 v rámci distribuční a DTH trasy na satelitu Astra 1E, na orbitální pozici 23,5°E. Doposud tento kanál šířil identický obsah jako pražská mutace ČT1 ve standardním rozlišení. To se ale nyní změní.

 


ČT HD bude po celou Olympiádu (od 12.2. do 28.2.2010) vysílat 24 hodiny denně olympijský program. Od 17:00 do 8:00 hodiny stejný obsah jako ČT2. Zbývající část dne bude přenášet vysílání ryze sportovního kanálu ČT4. Po skončení Olympiády se na pozici ČT HD budou denně střídat všechny programy ČT podle toho, který z nich přinese nejvíce nativního HD obsahu. Bohužel, doposud nevysílala ČT v některých dnech obsah v nativním HD žádný. S Olympijským maratónem přijdou televizní diváci o díly seriálu Vyprávěj ve vysokém rozlišení. Seriál se totiž bude vysílat dál ale kvůli olympiádě nebude na ČT HD.

O dění na zimní Olympiádě bude pod drobnohledem více než 400 HD kamer a umožní sledování neobvyklých záměrů z jednotlivých soutěží. Režie ČT vybere z distribučních signálů to nejlepší a nejzajímavější pro českého diváka - účast českých sportovců a dalších atraktivních disciplín. Ve Vancouveru bude mít ČT jako pracovnu, redakci, režii, střihové pracoviště ale i zvukové a komentátorské studio. Vedle mezinárodních feedů bude využívat i příspěvky ze čtyř vlastních mobilních HD kamer. Signál bude putovat z Kanady podmořskými optickými kabely do Evropy a odtud satlity využívané EBU do ČT v Praze.

Olympiáda stejně jako předloni z Pekingu či před 4 lety z Turína bude šířena na dvou programech - ČT2 a ČT4. Oba kanály budou vysílat různý obsah - ČT2 se zaměří na sporty s českou účastí a čtyřka na ty ostatní zajímavé disciplíny.

technické parametry ČT HD - satelit:
ČT HD spolu s ostatními programy ČT1, ČT2, ČT4 a ČT24 využívají kapacitu na satelitech Astra na orbitální pozici 23,5 stupně východně. Vzhledem k omezení plynoucí z vysílacích práv je signál všech stanic (s výjimkou ČT24) kryptován systémem CryptoWorks a Irdeto CAS 3. Příjem je nutný na satelitních set top boxech s interním či externím dekodérem (modulem) CryptoWorks a přístupovou kartou CS Link nebo Skylink registrovanou na území České republiky. Vedle jednorázové investice do přístupové karty a její registrace není zapotřebí za ČT ze satelitu platit žádné pravidelné či jednorázové aktivační poplatky. Programy ČT ve standardním rozlišení (SD) i nový okruh ČT HD jsou pro zákazníky zde zcela zdarma.

Pro příjem programů ČT je nutná také parabola od průměru 60 cm.

satelit: Astra 1E (23,5°E)
kmitočet: 10,803 GHz
polarizace: horizontální
SR: 22000
FEC: 5/6
norma: DVB-S
kompresní formát: MPEG-4
kódování (CA systém): CryptoWorks / Irdeto CAS 3
přístupové karty: CS Link, Skylink
technické omezení - možnost příjmu: Česká republika

Program se vysílá v rozlišení 1080i25 a pro příjem se vedle HD set top boxu doporučuje televizor nejlépe s plným rozlišením 1920x1080 bodů (tzv. Full HD).

Digitální pozemní vysílání - DVB-T
ČT HD bude vedle satelitu vysílat i v digitální terestrické síti (DVB-T). Do veřejnoprávního multiplexu, programů ČT a ČRo, se již nevejde a proto televize využívá experimentální provoz sítě 4 společnosti Telefónica O2. Signál multiplexu je dostupný pouze v Praze, Brně a Ostravě. Multiplex nemá tak výrazné pokrytí jako ostatní sítě 1, 2 a 3 a je omezeno na samotné město a nejbližší okolí. Další nevýhodou je využívání vysokých kanálů (nad K60), takže je pro příjem nutná anténa pro toto málo využívané pásmo.

ČT HD vysílá i v DVB-T v moderním kompresním formátu MPEG-4/H2.64 (AVC) a pro příjem je nutný buď modernější televizor s podporou MPEG-4/HD nebo terestrický HD set top box. Terestrické vysílání ČT HD není kódováno. Není tedy nutná žádná přístupová karta.

Internet
Další možností sledování přenosů z Olympiády vedle klasického televizního vysílání bude celkem šest on-line kanálů na internetu na speciálních stránkách veřejnoprávní televize vztahující se k Olympiádě - zoh.cz. Divákům přinesou ve stejný čas přímé přenosy z různých sportů. Pro sledování přenosů je nutná jednorázová instalace programu Microsoft Silverlight.

Na internetu bude k dispozici ještě jeden on-line kanál, který bude šířen ve vysokém rozlišení.

kabelové sítě
ČT HD bude v nabídkách některých kabelových operátorů v České republice. Podrobnosti najde zájemce na jejich stránkách, eventuálně na zákaznické lince.

Další možnosti příjmu Olympiády v České republice

standardní rozlišení - technické parametry ČT 2 a ČT 4 ze satelitu:

satelit: Astra 3A (23,5°E)
kmitočet: 12,525 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 3/4
norma: DVB-S
kompresní formát: MPEG-2
kódování (CA systém): CryptoWorks / Irdeto CAS 3
přístupové karty: CS Link, Skylink
technické omezení - možnost příjmu: Česká republika

Program je dále šířen v nabídkách pay-tv platforem UPC Direct a Digi TV.

standardní rozlišení - technické parametry ČT 2 a ČT4 z DVB-T:
Programy ČT2 a ČT4 spolu se zbývajícími okruhy ČT1 a ČT24 a rozhlasovými programy Českého rozhlasu (ČRo) jsou dostupné prostřednictvím tzv. veřejnoprávního multiplexu 1, který spravuje Česká televize. Multiplex již dnes pokrývá většinu území České republiky.

ČT slibuje, že Olympiáda na tzv. veřejnoprávním multiplexu bude v lepší kvalitě. Využije sofistikovanou technologii pro přepočet HD rozlišení na SD. Jinými slovy signál ČT 2 a ČT 4 v multiplexu 1 bude využívat distribuční HD signál - signál v nejlepší možné kvalitě, takže výrazně ostřejší obraz by měli zaregistrovat i diváci digitálního terestrického vysílání.

Bohužel, se zlepšením technické kvality již nemohou počítat diváci analogového terestrického vysílání.

www.parabola.cz